Čuvar istine i sjećanja – “Počasni građanin Grada Sarajeva” prof. dr. David Pettigrew posjetio predsjedavajućeg Gradskog vijeća Alena Girta

Prof. dr. David Pettigrew, ugledni američki univerzitetski profesor i dobitnik priznanja „Počasni građanin Grada Sarajeva“, koje mu je uručeno na svečanosti povodom obilježavanja 25. novembra – Dana državnosti Bosne i Hercegovine, posjetio je predsjedavajućeg Gradskog vijeća Alena Girta.

Profesor Pettigrew je svoj akademski rad i ličnu misiju posvetio borbi za istinu i pravdu o ratnim dešavanjima u Bosni i Hercegovini. Istakao se ne samo znanjem, već izuzetnom ljudskom posvećenošću očuvanju sjećanja na žrtve genocida u Srebrenici i drugih ratnih zločina.

Godinama hrabro i dosljedno ukazuje na opasnosti negiranja, relativizacije i veličanja počinilaca zločina, te se zalaže za uklanjanje simbola koji vrijeđaju uspomenu na žrtve. Zbog toga građani BiH u njemu vide iskrenog prijatelja, čovjeka koji je njihovu bol i borbu preuzeo kao vlastitu moralnu obavezu.

Tokom posjete prof. Pettigrewa predsjedavajućem Girtu razgovarano je o historiji naše države, o očuvanju istine i odgovornosti društva da se suprotstavi negiranju i veličanju zločina, ali i o modalitetima za izgradnju bolje budućnosti. Prof. Pettigrew je tom prilikom predstavio svoje aktivnosti na zagovaranju ljudskih prava te istine o genocidu i drugim ratnim zločinima počinjenim u Bosni i Hercegovini.

Predsjedavajući Girt izrazio je zahvalnost prof. Pettigrewu za kontinuiranu podršku i solidarnost prema građanima Sarajeva i  Bosne i Hercegovine, te za njegovo djelovanje koje svakodnevno jača kolektivno sjećanje i podsjeća na vrijednost istine.

Predsjedavajući Girt i profesor Pettigrew obišli su Spomen-sobu ubijenoj djeci opkoljenog Sarajeva — mjesto gdje se Sarajevo najsnažnije suočava sa svojom boli i gdje uspomene na stradalu djecu govore tišinom koja nikoga ne ostavlja ravnodušnim. Posjeta ovom mjestu za profesora predstavlja čin pijeteta, poštovanja i dubokog saosjećanja sa roditeljima, porodicama i građanima grada Sarajeva i Bosne i Hercegovine.

U društvu predsjedavajućeg Girta, prof. Pettigrew gostovao je na sesiji Asocijacije nezavisnih intelektualaca KRUG 99, gdje je bio uvodničar jučerašnje sesije na kojoj se govorilo na temu “Ustavna reforma za stabilnu budućnost Bosne i Hercegovine”. Ova posjeta imala je posebno emotivno značenje i za predsjedavajućeg Girta, jer je član Kruga 99 bio i njegov otac Egvin Girt, ugledni naučnik i profesor fizike na Prirodno-matematičkom fakultetu, što je dalo dodatnu simboliku i osobnu vezu s historijom i misijom ove ugledne organizacije.

 

Grad Sarajevo sudjeluje na Konferenciji mediteranskih gradova – Barcelona+30 i Generalnoj skupštini mreže MedCities

U Barceloni se od 26. – 28.11.2025. godine održavaju dva ključna međunarodna događaja posvećena budućnosti mediteranske regije: Konferencija mediteranskih gradova – Barcelona+30 te Generalna skupština Mreže mediteranskih gradova MedCities kojima, u ime Grada Sarajeva, prisustvuje gradski vijećnik Jasmin Ademović, predsjedavajući Komisije za međunarodnu saradnju Gradskog vijeća Grada Sarajeva.

Tokom Konferencije, Ademović je učestvovao kao panelist u sesiji “Cities as players for peace in the Mediterranean” (Gradovi kao akteri mira na mediteranu), zajedno s uglednim predstavnicima mediteranskih gradova, među kojima su Maria Eugènia Gay, zamjenica gradonačelnika Barcelone, Maher Canawati, gradonačelnik Betlehema i Alba Barnusell Ortuño, gradonačelnica Granollersa.

U okviru panela istaknuta je važna historijska veza između Sarajeva i Barcelone. Grad Barcelona je 1995. godine, u trenucima najteže humanitarne krize u Sarajevu, simbolično osnovao District 11, poseban gradski distrikt u znak solidarnosti sa Sarajevom. Ovaj primjer lokalne diplomatije i humanosti ove je godine ponovo oživljen osnivanjem novog Districta 11 za Palestinu i Gazu, potvrđujući Barcelonu kao grad koji i danas afirmiše evropske vrijednosti solidarnosti i mirovne saradnje.

Tokom diskusija naglašeno je da gradovi imaju ključnu ulogu u izgradnji povjerenja, regionalnog dijaloga i novih modela lokalne diplomatije te da iskustva Sarajeva u obnovi zajednica, javnih prostora i uključivanju mladih mogu biti važan doprinos za druge mediteranske gradove.

Na Generalnoj skupštini MedCities mreže predstavnici gradova iz cijelog Mediterana usaglasili su buduće prioritete zajedničkog djelovanja i regionalne saradnje. Razgovaralo se o programima održivog urbanog razvoja, regionalnoj stabilnosti, jačanju uloge lokalnih vlasti te implementaciji zajedničkih strateških projekata.

Na okruglom stolu “30 years of the Barcelona Process – Local diplomacy on the spotlight” (30 godina Barcelona procesa – lokalna diplomatija u fokusu), Ademović je predstavljao Grad Sarajevo u diskusiji o ulozi gradova u stvaranju veza saradnje i mirovnih politika na Mediteranu. Ključne teme rada i razmjene uključivale su jačanje lokalnih politika mira i regionalnog povezivanja, održivi razvoj i odgovor na klimatske promjene, ulogu gradova u implementaciji regionalnih strategija, unapređenje mreža partnerskih gradova, pripremu nove Barcelona+30 Deklaracije i Poziva na akciju.

Grad Sarajevo zahvaljuje gradu Barceloni i mreži MedCities na pozivu i prilici da aktivno učestvuje u oblikovanju zajedničke budućnosti na mediteranu.

Učešćem na Konferenciji Barcelona+30 i Generalnoj skupštini MedCities, Grad Sarajevo nastavlja doprinositi međunarodnoj saradnji, lokalnoj diplomatiji i razvoju održivih urbanih politika, te potvrđuje svoju ulogu kao aktivan i odgovoran partner u euro-mediteranskom prostoru.

Grad Sarajevo: Obilježen 25. novembar – Dan državnosti BiH

Predsjedavajući Gradskog vijeća Alen Girt, zamjenici predsjedavajućeg Svjetlana Šošić i Emir Bićo i gradonačelnik Sarajeva Samir Avdić te gradski vijećnici, danas su sa brojnim delegacijama svih nivoa vlasti u BiH prisustvovali obilježavanju 25. novembara – Dan državnosti Bosne i Hercegovine.

Obilježavanje 25. novembra – Dana državnosti Bosne i Hercegovine, započelo je jutros podizanjem državne zastave i intoniranjem himne na sarajevskom brdu Hum.

Delegacije svih nivoa vlasti u BiH među kojima je i delegacija Grada Sarajeva položile su cvijeće, te učenjem Fatihe i minutom šutnje odale počast na spomen-obilježju kod „Vječne vatre“, na mezarju „Kovači“ i mezaru prvog predsjednika RBiH Alije Izetbegovića, spomen-obilježju ubijenoj djeci opkoljenog Sarajeva 1992-1995, spomen-parku „Vraca“, te spomen obilježju ispred Općine Novi Grad Sarajevo.

Cvijeće je položeno i na gradskom groblju Lav, Sveti Josip, Sveti Marko te mezarju Stadion.

„Dan državnosti Bosne i Hercegovine obilježavamo s ponosom i dubokim poštovanjem prema generacijama koje su kroz odluke ZAVNOBiH-a utemeljile savremenu državnost naše zemlje i jasno definisale principe na kojima počiva Bosna i Hercegovina.

Bosna i Hercegovina je dom svih nas. Njena snaga ogleda se u različitostima, ravnopravnosti i međusobnom uvažavanju. Zato je 25. novembar više od historijskog datuma – to je trajni podsjetnik na vrijednosti slobode, jednakosti i zajedništva, koje nas obavezuju da gradimo društvo u kojem se svaki čovjek osjeća ravnopravnim i poštovanim.

Kao građanin Bosne i Hercegovine osjećam posebnu odgovornost da doprinesem jačanju tih vrijednosti i da svojim radom potvrdim da Bosna i Hercegovina pripada svima nama jednako – bez obzira na ime, vjeru ili način na koji se izjašnjavamo. Nastavit ću da se zalažem za ravnopravnost svih građana, za poštivanje zakona i institucija, te za zajednicu u kojoj se glas svakog čovjeka uvažava.

Naša je zajednička obaveza da čuvamo tekovine antifašizma, slobode i državnosti, te da se odlučno suprotstavimo svakom pokušaju njihovog umanjivanja ili relativiziranja. Danas, više nego ikad, važno je da jačamo povjerenje, solidarnost i odgovornost među građankama i građanima BiH, jer samo tako možemo graditi stabilnu i pravednu zajednicu.

Svim građankama i građanima Bosne i Hercegovine čestitam 25. novembar – Dan državnosti“, poručio je predsjedavajući Girt.

Održana zajednička Svečana akademija povodom Dana državnosti Bosne i Hercegovine „Bosna i Hercegovina – jučer, danas, sutra“

U Vijećnici je večeras, u organizaciji Grada Sarajeva, Kantona Sarajevo, općina  Kantona Sarajevo i SABNOR-a BiH, održana zajednička Svečana akademija povodom 25. novembra – Dana državnosti Bosne i Hercegovine.

Svečanost, kojoj su prisustvovali predstavnici političkog i javnog života grada Sarajeva i države Bosne i Hercegovine, otvorena je intoniranjem himne Bosne i Hercegovine u izvođenju violinistice Lidije Paulin.

Čestitatjući Dan državnosti BiH, gradonačelnik Samir Avdić, u svom prigodnom obraćanju, istakao je: „Sarajevo je kuća svih Bosanaca i Hercegovaca, simbol multikulturalnosti i otvorenosti. Zato sa ovog mjesta jasno poručujemo: državu ne grade samo institucije. Državu grade i njeni građani, jaka privreda, ulaganje u kulturu i sport, nauku i tehnologiju, mladost, prije svega u njeno obrazovanje“.

Prisutnim zvanicama obratio se i Sead Đulić, predsjednika SABNOR-a Bosne i Hercegovine.

U okviru svečanosti predstavljeni su ovogodišnji laureati visokog priznanja „Počasni građanin Grada Sarajeva“, koje je Gradsko vijeće dodijelilo: bivšem gradonačelniku Daytona i američkom kongresmenu Michaelu Rayu Turneru, gradskom vijećniku Daytona Mattu Josephu, univerzitetskom profesoru Davidu Pettigrewu i američkoj senatorici Cynthiji Jeanne Shaheen.

Priznanja su uručena laureatima koji su prisustvovali svečanosti – kongresmenu Michaelu Rayu Turneru i profesoru Davidu Pettigrewu – a uručili su ih gradonačelnik Sarajeva Samir Avdić i predsjedavajući Gradskog vijeća Alen Girt.

Iskreni prijatelj i dokazani saveznik, jedan od najautentičnijih i najdosljednijih glasova podrške Sarajevu i Bosni i Hercegovini u institucijama SAD-a Michael Ray Turner, zahvalio je na priznanju uz poruku da ostaje posvećen sigurnosti, prosperitetu i uspjehu Bosne i Hercegovine i miru koji je Daytonski mirovni sporazum donio njenom narodu.

Prof dr. Pettigrew naglasio je da je zahvalan Sarajevu na ovoj izuzetnoj časti. Njegov poruke uvijek su usmjerene na solidarnost sa preživjelima, osuđivanje govora mržnje i negiranja, te jačanje kulture sjećanja.

Svečana akademija upotpunjena je razgovorima sa uvaženim učesnicima iz političkog i akademskog života – akademikom Ejupom Ganićem, prof. dr. Ivom Komšićem, akademikom Mirkom Pejanovićem i ministricom Darjom Softić Kadenić. Kroz razgovor su sagledani historijski temelji državnosti, savremeni izazovi te vizija budućnosti Bosne i Hercegovine.

Program je oplemenjen muzičkim izvedbama Amile Ravkić i Lejle Jusić, dok je završni dio obilježila impresivna interpretacija dijela poeme Josipa Pejakovića „Kako bolan nema Bosne“ u izvedbi glumca Izudina Bajrovića.

Delegacija Grada Sarajeva prisustvovala Svečanoj sjednici povodom Dana opštine Kotor

Zamjenik predsjedavajućeg Gradskog vijeća Emir Bićo i gradski vijećnik Srđan Srdić, u ime Grada Sarajeva, boravili su u Kotoru gdje su prisustvovali Svečanoj sjednici povodom 21. novembra – Dana opštine Kotor.

Svečanost je održana u Kulturnom centru „Nikola Đurković”, u prisustvu brojnih zvanica iz Crne Gore i regiona, prijateljskih i pobratimskih gradova, predstavnika međunarodnih organizacija i institucija kulture.

Predsjednik Opštine Kotor Vladimir Jokić čestitao je građanima Dan opštine, podsjetivši na 81. godišnjicu oslobođenja grada. U obraćanju je, između ostalog, istakao da je sloboda najveća vrijednost te da je plaćena životima onih koji su oslobodili Kotor 1944. godine. Naglasio je da su zajedništvo i sloga trajna obilježja Kotora, kao i da je obaveza savremenog društva da brani vrijednosti slobode, jednakosti i međusobnog poštovanja.

Na Svečanoj sjednici uručeno je najveće gradsko priznanje – Nagrada „21. novembar“, koja se dodjeljuje za izuzetne zasluge i postignuća od posebnog značaja za grad Kotor.

Delegacija Grada Sarajeva zahvalila je domaćinima na srdačnom prijemu, ističući da je saradnja između Sarajeva i Kotora učvršćena potpisivanjem Memoranduma o prijateljstvu 2024. godine, kojim su ova dva grada prepoznala zajedničke kulturne, historijske i društvene vrijednosti i otvorila prostor za intenzivnije povezivanje.

„Sarajevo i Kotor povezuje istinski duh prijateljstva i međusobnog poštovanja. Danas potvrđujemo našu spremnost da kroz konkretne projekte, kulturnu razmjenu, turizam i obrazovne programe dodatno osnažimo ovu saradnju“, poručio je zamjenik predsjedavajućeg Emir Bićo.

 

 

Konstituisan Odbor za dodjelu „Šestoaprilske nagrade Grada Sarajeva” u 2026. godini

Danas je na Konstituirajućoj sjednici Odbora, koju je sazvao i otvorio predsjedavajući Gradskog vijeća Alen Girt, konstituisan Odbor za dodjelu „Šestoaprilske nagrade Grada Sarajeva” u 2026. godini.

Predsjedavajući Girt obratio se članovima Odbora, ukazao na značaj Nagrade te poželio uspješan rad ovom izuzetno važnom radnom tijelu Gradskog vijeća Grada Sarajeva, nakon čega je uslijedio proces konstituisanja Odbora.

Odbor za dodjelu „Šestoaprilske nagrade Grada Sarajeva” u 2026. godini čine istaknuti javni djelatnici: prof. dr. Tarik Zaimović, prof. dr. Hajrija Maksić, akademik Mirko Pejanović, prof. Arma Tanović Branković, mr. Elvis Hodžić i mr. Mirsad Hadžirović, te članovi Komisije za izbor i imenovanja Gradskog vijeća, po funkciji: Alen Girt, mr. Jasmin Ademović, mr. Vedad Deljković, Dino Okerić, mr. Kerim Balić, mr. Svjetlana Šošić koja je izabrana za predsjedavajuću Odbora i Hana Keč koja je izabrana za zamjenicu predsjedavajuće Odbora.

Odbor je usvojio poslovnik o svom radu te druge radne dokumente. Također, Odbor je utvrdio tekst Javnog poziva o uslovima i načinu predlaganja kandidata za dodjelu „Šestoaprilske nagrade Grada Sarajeva” u 2026. godini koji će, u skladu sa usvojenom dinamikom, biti objavljen u sredstvima javnog informisanja.

Javni poziv će biti otvoren od 08.12.2025. godine, od dana objave na internetskoj stranici Grada Sarajeva, do 22.01.2026. godine.

Odbor je pozvao građane da i ove godine predlože kandidate čiji je doprinos prepoznat kao izuzetan za razvoj i promociju grada Sarajeva, u skladu sa gradskim propisom, odnosno Javnim pozivom.

Delegacija Grada Sarajeva prisustvovala obilježavanju 34. godišnjice vukovarskog stradanja „Vukovar – mjesto posebnog domovinskog pijeteta“

Povodom obilježavanja Dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991.–2025., a na poziv gradonačelnika Grada Vukovara prof. Marijana Pavličeka, predsjedavajući Gradskog vijeća Grada Sarajeva Alen Girt i gradski vijećnik Željko Ler boravili su u službenoj posjeti ovom gradu.

Posjeta održana u duhu dugogodišnje saradnje i prijateljstva između dva grada, započela je susretom s predstavnicima Grada Vukovara – gradonačelnikom Marijanom Pavličekom, predsjednikom Gradskog vijeća Goranom Bendrom, predsjednikom Savjeta za branitelje gradonačelnika Marinkom Lekom, zamjenikom gradonačelnika Filipom Sušcem, pročelnicima upravnih odjela te članovima Savjeta za branitelje.

U okviru zvaničnog programa posjete, delegacija Grada Sarajeva prisustvovala je programu paljenja svijeća u dvorištu Nacionalne memorijalne bolnice „dr. Juraj Njavro“ Vukovar, odajući počast svim žrtvama.

“Sarajevo i Vukovar veže slična, teška sudbina opsade i ratnih razaranja. Naša prisutnost ovdje je znak dubokog poštovanja prema žrtvama Vukovara i potvrda naše trajne posvećenosti miru i sjećanju. Naša obaveza, kao gradova stradalnika, jeste da njegujemo istinu, gradimo mostove povjerenja i da kroz zajedničke projekte i aktivnosti stvaramo temelje trajnog mira i sigurnije budućnosti“, poručio je predsjedavajući Girt.

U okviru obilježavanja 34. godišnjice vukovarskog stradanja, drugog dana posjete, delegacija Grada Sarajeva učestvovala je u centralnom programu obilježavanja Dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991.–2025. „Vukovar – mjesto posebnog domovinskog pijeteta“. U Koloni sjećanja, uputila se križnim putem dugim 5,5 kilometara do Memorijalnog groblja žrtava iz Domovinskog rata, gdje je odala počast i položila cvijeće svim poginulim i nestalim braniteljima i civilima, kao i svim nevinim žrtvama Domovinskog rata.

Boravak delegacije Grada Sarajeva u Vukovaru još jednom je potvrdio posvećenost jačanju prijateljskih odnosa između dva grada stradalnika. Saradnja Sarajeva i Vukovara uspostavljena je 2011. godine odlukama oba gradska vijeća, a formalizirana potpisivanjem Sporazuma o saradnji 9. decembra iste godine.

 

Grad Sarajevo: Odata počast i položeno cvijeće na spomen-obilježje Kazani

U skladu s Kalendarom obilježavanja datuma i događaja od značaja za Grad Sarajevo, danas je obilježen Dan sjećanja na stradale na stratištu Kazani.

Delegacija Grada Sarajeva predvođena gradonačelnikom Samirom Avdićem i predsjedavajućim Gradskog vijeća Alenom Girtom, odala je počast i položila cvijeće na spomen-obilježje Kazani – mjestu nevino stradalih naših sugrađana.

„Naša je dužnost njegovati kulturu sjećanja i istine, da bi nove generacije učile o onome što se dešavalo kako se takvi nemili događaji ne bi više nikada ponovili“, kazao je Avdić.

Istakao je da Sarajevo, kao grad koji je preživio opsadu, razaranje i neizmjernu patnju, danas stoji uspravno i šalje poruku mira, poštovanja i zajedništva, stalno naglašavajući da je svaki rat poraz čovječanstva i put u besmisao.

„Želimo biti primjer društva koje u različitostima vidi snagu, a u međusobnom razumijevanju temelj svoje bolje, tolerantnije, pravednije budućnosti“, poručio je gradonačelnik Avdić.

Delegacija Grada Sarajeva obilježila 32. godišnjicu ubistva učiteljice Fatime Gunić i njenih učenika

U tišini ispunjenoj sjećanjem i bolom, danas je na Trgu ZAVNOBiH-a u općini Novi Grad obilježena 32. godišnjica ubistva učiteljice Fatime Gunić i njenih učenika – Adisa Mujala, Vedada Mujkanovića i Feđe Salkića.

Tim povodom, predsjedavajući Gradskog vijeća Grada Sarajeva Alen Girt, zamjenica predsjedavajućeg Svjetlana Šošić, gradonačelnik Sarajeva Samir Avdić, zamjenik gradonačelnika Predrag Puharić te gradski vijećnici Azra Čomor, Hana Keč i Bojan Vučković odali su počast i položili cvijeće na spomen-obilježje u blizini Osnovne škole koja danas nosi ime učiteljice Fatime Gunić.

Dana 9. novembra 1993. godine, granata ispaljena sa agresorskih položaja na području Nedžarića ubila je u improviziranoj školskoj učionici učiteljicu Fatimu Gunić i njene učenike Adisa, Vedada i Feđu.

Ovaj tužni datum podsjetnik je na stradanje djece tokom opsade Sarajeva, ali i na snagu i hrabrost onih koji su, i u najtežim okolnostima, nastavljali prenositi znanje i obrazovati djecu.

Učiteljica Fatima Gunić, koja je život izgubila držeći kredu u ruci, simbol je dostojanstva, predanosti i ljubavi prema pozivu prosvjetnog radnika, ali i neuništive volje građana Sarajeva i nepokolebljive vjere u znanje, humanost i dostojanstvo.

Ovogodišnjem obilježavanju prisustvovali su članovi porodica, učenici i nastavnici škole, brojne delegacije te građani kako bi odali počast i, uz prigodan program, s pijetetom se prisjetili ubijene učiteljice i djece.

Grad Sarajevo je još jednom potvrdio svoju trajnu opredijeljenost da njeguje kulturu sjećanja i da doprinosi očuvanju istine o stradanju nevinih građana Sarajeva tokom opsade 1992.–1995. godine.

Održan sastanak rukovodstva Gradskog vijeća s predstavnicima Misije OSCE-a u BiH

 

Predsjedavajući Gradskog vijeća Grada Sarajeva Alen Girt, te zamjenici predsjedavajućeg Svjetlana Šošić i Emir Bićo, primili su predstavnike Misije OSCE-a u Bosni i Hercegovini Namika Hadžalića i Selmu Korjenić, koji su predstavili aktivnosti Misije usmjerene na jačanje društvene kohezije i izgradnju povjerenja u lokalnim zajednicama.

Grad Sarajevo je već 2022. godine integrisao ciljeve društvene kohezije u Strategiju razvoja Grada Sarajeva 2021.–2027., u okviru strateškog cilja „Grad čuvar”, te započeo aktivnosti na izradi Protokola za odgovor na incidente povezane s predrasudama i Plana za upravljanje kriznim situacijama, uz podršku Misije OSCE-a.

Na sastanku je iniciran nastavak procesa unapređenja institucionalne spremnosti Grada Sarajeva da efikasno reaguje na incidente motivisane predrasudama uz punu koordinaciju sa općinama i Kantonom Sarajevo, a s ciljem prevencije i zaštite ranjivih kategorija.

Tokom razgovora je istaknuto da Misija OSCE-a već nekoliko godina podržava lokalne vlasti u Bosni i Hercegovini u razvoju praktičnih alata za pravovremene i koordinirane odgovore na incidente motivirane predrasudama, što je ključno za izgradnju sigurnijih i inkluzivnijih zajednica.

Rukovodstvo Gradskog vijeća izrazilo je spremnost za nastavak saradnje s Misijom OSCE-a, te podršku aktivnostima koje doprinose izgradnji tolerantnog, sigurnog i uključivog društva u glavnom gradu Bosne i Hercegovine.