U Vijećnici potpisano Pismo o saradnji za izgradnju novog muzeja Ars Aevi– evropska podrška Sarajevu i jačanju kulturne scene BiH

U prisustvu evropske komesarke za proširenje Evropske unije Marte Kos, danas je u Vijećnici održana svečana ceremonija potpisivanja Pisma o saradnji za izgradnju novog muzeja Ars Aevi, jednog od najznačajnijih kulturnih projekata za glavni grad i Bosnu i Hercegovinu.

Pismo su potpisali šef Delegacije EU i specijalni predstavnik EU u BiH Luigi Soreca i šef Ureda UNESCO-a u BiH Siniša Šešum.

Svečanosti su, pored gradonačelnika Samira Avdića i zamjenika gradonačelnika Mirele Džehverović i Predraga Puharića, prisustvovali predsjedavajući Gradskog vijeća Alen Girt te njegovi zamjenici Svjetlana Šošić i Emir Bićo.

Svečanosti su prisustvovali i ambasadorica R Italije u BiH Sarah Eti Castellani, ambassador R Francuske u BiH François Delmas, ambasadorica Kraljevine Španije u BiH Maria Molina Álvarez Toledo, rezidentna koordinatorica UN-a za BiH Arnhild Spence, ministrica pravde i uprave Kantona Sarajevo Darja Softić Kadenić i načelnica Općine Novo Sarajevo Benjamina Karić.

Tokom posjete, komesarka Kos i gosti, u pratnji domaćina, obišli su Vijećnicu – jedan od simbola Sarajeva, obnovljen uz podršku Evropske unije, gdje im je predstavljena i vrijedna kolekcija Ars Aevi. O njenom značaju i planovima za budući muzej govorio je njen idejni tvorac i najzaslužniji za formiranje kolekcije Enver Hadžiomerspahić.

Potpisivanjem ovog pisma Sarajevo dobiva priliku da postane još snažnije kulturno središte regije. Novi muzej neće biti samo prostor umjetnosti, već i simbol evropskih vrijednosti – dijaloga, otvorenosti i zajedništva.

Ovim događajem potvrđena je čvrsta saradnja između Sarajeva, Evropske unije i međunarodnih partnera, a izgradnja novog muzeja predstavlja važan korak u očuvanju i promociji kolekcije Ars Aevi te kulturnog naslijeđa i savremene umjetnosti Bosne i Hercegovine.

Predsjedavajući Girt otvorio međunarodni vaterpolo turnir “Sarajevo Champions Challenge 2025”

Na Olimpijskom bazenu Otoka svečano je otvoren tradicionalni Turnir šampiona “Sarajevo Champions Challenge 2025”, koji je i ove godine okupio renomirane ekipe: VK „POŠK 1937“ Split, VK „Vojvodina“ Novi Sad, VK „Primorac” Kotor te Vaterpolo reprezentaciju Bosne i Hercegovine.

Turnir je, u ime Grada Sarajeva, otvorio predsjedavajući Gradskog vijeća Alen Girt koji je pozdravio sve prisutne koji su došli da podrže ovaj sportski događaj, te uputio srdačnu dobrodošlicu gostima glavnog grada.

Ovaj događaj ima višestruki značaj – osim takmičarskog aspekta, posebno se ističe njegova uloga u promociji i popularizaciji vaterpola, naročito među djecom i mladima.

Predsjedavajući Girt je poželio sreću svim takmičarima, te pozvao građane da dođu i uživaju u vrhunskoj sportskoj atmosferi.

Tokom dvodnevnog programa publiku očekuju uzbudljivi susreti, a pobjednik će biti proglašen u nedjelju, 21. septembra, nakon završnih utakmica.

I ove godine pripremljen je bogat sportski sadržaj, čime se nastavlja tradicija okupljanja vrhunskih timova i promocije Sarajeva kao domaćina međunarodnih sportskih manifestacija.

Obilježen Međunarodni dan mira: Delegacija Grada Sarajeva položila cvijeće na Spomen obilježje ubijenoj djeci opkoljenog Sarajeva

Povodom obilježavanja Međunarodnog dana mira, danas je na Spomen obilježju ubijenoj djeci opkoljenog Sarajeva 1992.-1995. položen vijenac te odana počast ubijenoj djeci, nedužnim žrtvama, kao trajna opomena i podsjetnik na vrijednost mira.

Učenici sarajevskih osnovnih škola položili su ruže, a cvijeće su položili i predstavnici Udruženja roditelja ubijene djece opkoljenog Sarajeva 1992.-1995.

Zatim su čelnici Grada Sarajeva, gradonačelnik Samir Avdić, zamjenica gradonačelnika Mirela Džehverović i predsjedavajući Gradskog vijeća Alen Girt, zajedno sa ambasadorom Države Palestine Nj.E. Rezeq N.M. Namoorom, položili cvijeće i odali počast u znak sjećanja na 1.601 dijete čije je djetinjstvo nasilno prekinuto tokom opsade Sarajeva i agresije na Bosnu i Hercegovinu.

Simboličnim puštanjem golubova iz našeg glavnog grada upućena je snažna poruka zajedništva, slobode i mira cijeloj Bosni i Hercegovini i svijetu.

Delegacija Grada Sarajeva je potom, zajedno sa ambasadorom Države Palestine, posjetila “Sarajevski spomenar”, Spomen-sobu ubijenoj djeci opkoljenog Sarajeva koja predstavlja jedinstveno mjesto sjećanja, pamćenja i opomene, ali i prostor dubokih emocija u kojem se bol, tuga i ponos isprepliću u trajnom podsjećanju na nedužno izgubljene živote.

 

Predsjedavajući Girt i gradonačelnik Avdić položili cvijeće i odali počast heroini Fadili Odžaković

Predsjedavajući Gradskog vijeća Alen Girt i gradonačelnik Sarajeva Samir Avdić prisustvovali su danas obilježavanju 33. godišnjice pogibije nosioca Ordena Zlatnog grba sa mačevima i najvećeg ratnog priznanja „Zlatni ljiljan“ Fadile Odžaković – Žute.

Program, u organizaciji Udruženja „1. Slavne-Viteške brigade”, započeo je odavanjem počasti na gradskom groblju „Lav“.

Predsjedavajući Gradskog vijeća Alen Girt i gradonačelnik Sarajeva Samir Avdić odali su počast i položili cvijeće na mezaru heroine Fadile Odžaković.

Grad Sarajevo je, kao i do sada, i danas dao svoj doprinos obilježavanju ovog datuma koji čuva istinu od zaborava i prenosi vrijednosti hrabrosti i slobode mlađim generacijama.

 

Posljednji pozdrav gradskoj vijećnici Dragani Bogdanović

 

1963.-2025.

Danas je u Sarajevu preminula gradska vijećnica Dragana Bogdanović, magistrica bibliotečko-informacijskih nauka.

Ostat će zapamćen njen doprinos u Nacionalnoj i univerzitetskoj biblioteci i drugim  kulturnim i obrazovnim  institucijama Sarajeva, posebno u  segmentu bibliografije, autorskih prava i primjene umjetne inteligencije, o čemu je objavila značajan broj autorskih radova.

Bila je društveno angažovana kroz rad u udruženjima građana, posebno s mladim autorima, a zatim i kao lokalna političarka u Općinskom vijeću Novo Sarajevo i Gradskom vijeću Grada Sarajeva.

Njen odlazak predstavlja veliki gubitak, najprije za njenu porodicu, a zatim za saradnike i sve kojima je nesebično pomagala kao i  za sugrađane za čiji bolji život se aktivno zalagala.

Delegacija Grada Sarajeva u posjeti pobratimskom gradu Pratu

Zamjenica gradonačelnika Sarajeva Mirela Džehverović i gradski vijećnici Muamer Mekić i Srđan Srdić borave u Pratu povodom obilježavanja 81. godišnjice oslobođenja ovog italijanskog grada i godišnje historijske parade “Corteggio Storico 2025”.

Čestitajući domaćinima, dogradonačelnica Džehverović istakla je izuzetno prijateljske veze dva grada, uz uvjerenje u uspješnu buduću saradnju koja bi kroz konkretne projekte doprinijela intenziviranju partnerstva između Sarajeva i Prata.

Prijateljstvo Sarajeva i Prata započelo je tokom najtežih godina opsade, kada su od 1994. pokretane inicijative solidarnosti prema Sarajlijama. Od izdašne humanitarne pomoći, preko kampanje „Sarajevo – hiljadu i jedna tkanina“ (Sarajevo – 1000 e una stoffa) do podrške projektu ARS AEVI. To prijateljstvo je 1997. godine potvrđeno sporazumom o bratimljenju.

Prato i Sarajevo nastavljaju njegovati odnose zahvalnosti i prijateljstva, potvrđujući trajnu povezanost dva grada.

Predsjedavajući Girt i koordinator TIKA-e razgovarali o jačanju saradnje i novim zajedničkim projektima

Predsjedavajući Gradskog vijeća Grada Sarajeva Alen Girt, primio je danas koordinatora Ureda Turske agencije za saradnju i koordinaciju (TIKA) Erdinça Işıka.

Tokom srdačnog i konstruktivnog razgovora, sagovornici su se osvrnuli na dosadašnje zajedničke projekte koje je TIKA realizovala na području grada Sarajeva, još od otvaranja svog ureda 1995. godine.

Gradsko vijeće je, još prije dvanaest godina, dodijelilo priznanje „Plaketa Grada Sarajeva” ovoj agenciji, kao znak zahvalnosti za izuzetno važan doprinos u realizaciji brojnih i veoma značajnih projekata u oblastima kulture, obrazovanja, socijalnog i ekonomskog razvoja i sl.

U fokusu današnjeg razgovora bilo je planiranje nastavka saradnje, s naglaskom na nove projekte iz oblasti kulture, obrazovanja i održivog razvoja koji će doprinijeti kvalitetnijem životu građana Sarajeva.

Predsjedavajući Girt je istakao da je njegov prioritet, u mandatu koji je počeo, upravo unapređenje životnih uslova građana glavnog grada kroz konkretne i održive projekte.

Sagovornici su izrazili spremnost da ulože sve svoje kapacitete u cilju daljeg unapređenja saradnje, s ciljem realizacije što većeg broja konkretnih i kvalitetnih zajedničkih projekata.

TIKA i Republika Turska su, kako je naglašeno, nebrojeno puta do sada pokazali da su iskreni prijatelji i partneri Grada Sarajeva i Bosne i Hercegovine.

Kao i do sada, prijateljstvo i partnerstvo sa Republikom Turskom i njenim institucijama ostaje snažan temelj za nove zajedničke iskorake, a Grad Sarajevo će, i ubuduće, ulagati maksimalne napore kako bi se ova saradnja dodatno intenzivirala kroz konkretne i kvalitetne projekte.

Obilježena 33. godišnjica: Delegacija Grada Sarajeva odala počast ubijenim sugrađanima u ulici Jukićeva

U ulici Jukićeva broj 69, u Općini Centar, danas je polaganjem cvijeća, učenjem Fatihe i minutom šutnje, obilježena godišnjica ubistva naših sugrađana. Tim povodom, u ime Grada Sarajeva, zamjenica gradonačelnika Mirela Džehverović, zamjenik predsjedavajućeg Gradskog vijeća Emir Bićo i gradski vijećnik Zlatko Ilić, odali su počast i položili cvijeće na mjesto stradanja.

Na tom mjestu je, 31. jula 1992. godine, od minobacačke granate ispaljene sa agresorskih položaja, ubijeno pet naših sugrađana od kojih dvoje djece.

Tog dana ubijeni su šestogodišnja Indira i desetogodišnji Rizvan Kujundžić, Delveta i Hasija Kujundžić i Mirjana Maksimović.

„Naša je obaveza da njegujemo uspomene na stradale i da istinu prenosimo i na buduće generacije, kako bi bile upućene u to šta se to događalo tokom opsade grada i tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu“, kazala je zamjenica gradonačelnika Mirela Džehverović.

Obilježavanju godišnjice prisustvovali su, između ostalih, porodice ubijenih, te predstavnici  Kantona Sarajevo, Općine Centar i Udruženja roditelja ubijene djece opkoljenog Sarajeva 1992-1995.

Gradsko vijeće održalo Prvu redovnu sjednicu

Gradsko vijeće Grada Sarajeva je, na danas održanoj Prvoj sjednici kojom je predsjedavao Alen Girt, predsjedavajući Gradskog vijeća, usvojilo Odluku o radno pravnom statusu zamjenika predsjedavajućeg Gradskog vijeća Grada Sarajeva.

Gradski vijećnici su, u nastavku zasjedanja, usvojili Izvještaj o realizaciji Programa manifestacije obilježavanja 6. aprila – Dana grada Sarajeva u 2025. godini, Izvještaj o provođenju Odluke o stipendiranju učenika srednjih škola iz Budžeta Grada Sarajeva, po Konkursu za stipendiranje učenika srednjih škola iz Budžeta Grada Sarajeva za školsku 2024./2025. godinu i Izvještaj o provođenju Odluke za nagrađivanje učenika srednjih škola koji su postigli zapažene rezultate na zvaničnim takmičenjima iz nastavnih predmeta/oblasti u prethodnoj 2023./2024. školskoj godini, iz Budžeta Grada Sarajeva za 2024. godinu.

Usvojeni su i Izvještaj o provođenju Odluke o uslovima i postupku prihvatanja pokroviteljstva Grada Sarajeva u 2024. godini, te Izvještaj o utrošku sredstava tekuće rezerve iz Budžeta Grada Sarajeva za period 01.01. – 30.06.2025. godine.

Na današnjoj sjednici nije usvojen Izvještaj o izvršenju Budžeta Grada Sarajeva za period 01.01.-31.03.2025. godine.

Primljene su k znanju Informacija o Dokumentu Okvirnog Budžeta (DOB) za period 2026.-2028. godina, Informacija o evidentiranju i mapiranju zatvorenih i regulisanih dijelova vodotoka II kategorije sa ulivnim građevinama na području grada Sarajeva i održavanju istih, Informacija o realizaciji Projekta izgradnje pješačkog mosta iz ulice Bihaćka, te Informacija o realizaciji vijećničkih pitanja i inicijativa.

Na prijedlog gradskog vijećnika Jasmina Ademovića, razmatranje Izvještaja o radu i poslovanju JP „Sarajevo“ d.o.o. Sarajevo za 2024. godinu, Prijedloga Odluke o davanju saglasnosti na Odluku o raspodjeli dobiti Javnog preduzeća „Sarajevo“ d.o.o. za 2024. godinu, Informacije o radu i poslovanju Javnog preduzeća za upravljanje, zaštitu i održavanje objekata Grada Sarajeva i obavljanje komunalnih i drugih djelatnosti od javnog interesa Grada Sarajeva „Sarajevo” društvo sa ograničenom odgovornošću za period 01.01. 30.06.2025. godine, Izvještaja o radu i poslovanju JP „Olimpijski bazen Otoka“ d.o.o. Sarajevo za 2024. godinu, te Izvještaja o radu i poslovanju Javne ustanove „Gradski Muzeji“ Sarajevo za 2024. godinu, nije uvršteno u dnevni red sjednice, te će se razmatati na septembarskoj sjednici, kako bi svi subjekti imali dovoljno vremena da ih u cjelini razmotre.

Na današnjoj sjednici, upućeno je više vijećničkih pitanja i inicijativa.

Tako je, između ostalih, predsjedavajući Gradskog vijeća Alen Girt, u funkciji gradskog vijećnika, podnio inicijativu da gradonačelnik, za narednu sjednicu, Gradskom vijeću podnese informaciju o nadležnostima Grada Sarajeva iz oblasti komunalnih djelatnosti, a s ciljem pripreme za učestvovanje organa Grada Sarajeva u procesu donošenja novog zakona o komunalnim djelatnostima Kantona Sarajevo, čiji postupak je pokrenut.

Gradsko vijeće je podržalo inicijativu gradskog vijećnika Vedada Deljkovića da se Udruženje „Srce za djecu oboljelu od raka“ proglasi Udruženjem od značaja za Grad Sarajevo, te je postala inicijativom Gradskog vijeća.

 

 

 

Obilježena 32. godišnjica pogibije komandanta Envera Šehovića i njegovih saboraca

Polaganjem cvijeća i odavanjem počasti u haremu Ali-pašine džamije, gradonačelnik Sarajeva Samir Avdić i predsjedavajući Gradskog vijeća Grada Sarajeva Alen Girt, odali su počast komandantu Prve slavne – 111. viteške brigade, nosiocu “Ordena heroja odbrambeno-oslobodilačkog rata” i Zlatnog ljiljana Enveru Šehoviću, komandantu 1. Bataljona Zlatnom ljiljanu Zahiru Panjeti i njegovom bratu Esadu Panjeti, te Zlatku Kalamujiću, koji su, prije 32 godine, poginuli na Brdu Žuč, strateški važnoj koti za odbranu Sarajeva tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu.

Na ovu godišnjicu otkriven je i spomenik na mjestu stradanja na Brdu Žuč, u znak sjećanja i zahvalnosti Šehoviću i njegovim saborcima, koji su vječno zadužili ovaj grad i državu.

Otkrivanje spomenika simbolično je podsjećanje na hrabrost i žrtvu boraca koji su svojim životima branili Sarajevo i Bosnu i Hercegovinu, ostavljajući neizbrisiv trag u historiji naše domovine.

Gradonačelnik Avdić, predsjedavajući Girt i gradska vijećnica Azra Čomor, odali su počasti i položili cvijeće i na spomenik “Krila slobode” na Golom brdu koja simboliziraju pobjedu Armije Republike Bosne i Hercegovine na Brdu Žuč.

Obilježavanju godišnjice su prisustvovale porodice poginulih boraca, saborci, predstavnici svih nivoa vlasti, boračkih udruženja, kao i brojni građani koji su došli odati počast.